GEN-TES Ltd. Şti.
1979 Ocak’ta kurulmuş ve 2000 yılına kadar çalışmalarını üst yapı Makina Tesisatı tasarımı, ihale dokümanı hazırlama, danışmanlık ve inşaat kontrolluğu dallarında sürdürmüştür. Mekanik Tesisat’a ilave olarak 2000 yılından başlayarak Elektrik Tesisatı ve İnşaat Kontrat Yönetimi hizmetleri de çalışma alanına dahil edilmiştir. 

Makina Mühendisliği hizmetleri kapsamında; 

¾Isıtma, havalandırma, klima, soğutma tesisatları 
¾Enerji ekonomisi, ısı geri kazanımı 
¾Merkezi ısıtma ve soğutma santralları 
¾Kondensasyon kontrolu 
¾Yüzme havuzu tesisatı
¾Otomatik kontrol tesisatı, bina otomasyonu 
¾Kurutma sistemleri 
¾Soğuk-sıcak-steril su, yağmur suyu ve atık su tesisatları
¾Merkezi basınçlı hava ve vakum tesisatları, merkezi medikal gazlar 
¾Yüksek ve alçak basınçlı buhar, kızgın su tesisatları 
¾Merkezi sterilizasyon 
¾Güneş enerjisi 
¾Yangın söndürme sistemleri 
¾Yangın havalandırma ve basınçlandırma tesisatları 
¾Su yumuşatma ve filtreleme 

Elektrik Mühendisliği hizmetleri kapsamında; 

¾Alçak gerilim tasarımı (iç-dış aydınlatma, kuvvet ve priz, mekanik tesisata ait enerji dağıtımı, topraklama, paratoner, jeneratör, UPS)
¾Zayıf akım tasarımı (data, telefon, TV ve uydu TV, yangın algılama ve ihbar, seslendirme-anons yayın, güvenlik tesisatı, CCTV, kartlı giriş)
¾Trafo, orta gerilim hatları tasarımı ve, 
¾Asansör tesisatı bulunmaktadır.

GEN-TES hazırladığı projelerde ayrıntılı 'çek-list’ lerle çalışmakta ve işverenine bu şekilde kalite garantisi vermektedir. Ayrıca, GEN-TES Ltd. Şti. alt kuruluşu bulunduğu ODTM A.Ş. vasıtasıyla, milli sigorta kapsamı içinde Türkiye’de Profesyonel Sorumluluk Sigortası yaptırmış ve verdiği hizmetlerin kalite anlamında gerçek sorumluluğunu yüklenmiş öncü bir teknik müşavirlik şirketidir. Şirket yine alt grubu bulunduğu ODTM kanalı ile FIDIC’in (Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu) “Business Integrity Management System Pilot Program - Dürüstlük Yönetimi Pilot Programı” içinde yer almaktadır.*


GEN-TES Ltd. Şti.’nin bugüne kadar tamamladığı projeler içinde ağırlıklı olarak hastaneler, oteller, ofis binaları, alışveriş merkezleri, eğitim tesisleri, endüstriyel yapılar, spor tesisleri, sosyal tesisler, ticari binalar, askeri tesisler, kültür ve sanat yapıları, havaalanı binaları, harici şebekeler ile CBR (kimyasal - biyolojik - radyoaktif) korunmalı sığınaklar yer almaktadır.

GEN-TES Ltd. Şti. ayrıca tüm ana disiplinlerde (mimarlık; inşaat, makina ve elektrik mühendisliği) 1990 yılından bu yana teknik müşavirlik hizmetleri veren ODTM A.Ş.’nin Elektromekanik Grubu’dur. (GEN-TES’in yönetici ortağı  bulunan Fatma  Çölaşan, aynı zamanda ODTM’ nin Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. (Lütfen Yapısal Şema bölümüne bakınız.)

GEN-TES Ltd. Şti. ortağı bulunduğu ODTM A.Ş. vasıtasıyla, Avrupa ülkelerinin her birinden yalnızca bir müşavirlik şirketinin üye olabildiği MERGE kooperasyon grubunda, ilk ve tek Türk firma olarak yer almaktadır. Ayrıca şirket  ortağı-yöneticisi Fatma Çölaşan’ın FIDIC ve EFCA içindeki önemli görevleri ve çalışmaları vasıtasıyla, GEN-TES uluslararası düzeyde teknik müşavirlik bilgi ve deneyimine sahip olmuştur.

  

* Söz konusu pilot program dünyanın sadece 8 ülkesinde uygulanmakta olup, Türkiye bunlardan biridir. Türkiye’de  ise  ODTM (GEN-TES)  dahil  iki firma bu programa alınmıştır.